Horana

Hudecká hudba mi učarovala na strednej škole, kedy som aj začala skladať prvé pesničkárske pokusy.

S priateľkami sme ako hudecká trojka (dvoje husle, basička) vo voľnom čase putovali po Karpatoch, často peši, a spoznávali zvyšky folklóru rôznych regiónov (od Moravského Horňácka po Podkarpatskú Rus) priamo na mieste.

Od roku 1995 som tri roky žila na Zaježovej, kde sa naša muzika rozpadla. Ale mala som to šťastie, že som tam zblízka spoznala posledných ľudí, ktorí ešte po starom gazdovali.

V rokoch 2000 - 2006 som sa venovala predovšetkým rodine. Popri tom som príležitostne hrala s kdekým. Vďaka pochopeniu a otvorenosti niekoľkých folkloristov sa mi podarilo čiastočne prekonať odpor k oficiálnemu javiskovému folklorizmu.

Prelomový bol rok 2007. Po viac ako desaťročnej prestávke som sa vrátila ku skladaniu vlastných piesní. Okrem toho som sa stala členkou  skupiny Bytosti (basička, husle, fujara, spev), kde som získala skúsenosti s javiskovým vystupovaním a náročnejším ozvučovaním. Zo skupiny som odišla v roku 2010 pre názorové nezhody.

V súčasnosti vystupujem vo dvojici s mojím synom Jankom, ktorý ma viac ako sprevádza na gitare, mandole, basičke a bubne a v dvojhlasoch. Mladší syn Štefan zo skupiny odišiel v roku 2017. 

V roku 2018 sme spolu s Jankom založili skupinu (či skôr duo) Hmlisto, ktoré interpretuje naše náročnejšie autorské skladby. Značku Horana a syn používame naďalej všade tam, kde je hudba skôr kulisou a atmosférotvorným prvkom, na jarmokoch, hradných slávnostiach ap.


Ďalšia tvorba

Okrem poézie píšem aj prózu a eseje. Spolupracovala som na dokumentárnych filmoch Petra Barana: Dokáď sa zpívá, Sekier a Jánošíkov tanec.

Predlohou k poslednému z nich bola moja rovnomenná novela (Dajo 2001). Príbeh odchodu vtedy mladej a nekompromisnej autorky do hôr na lazy sa prelína s historickým aj mýtickým príbehom Jánošíka.

Dejom nabitá lyrizovaná próza sa nečíta ľahko, ale trpezliví dostanú svoju odmenu v podobe výpravného 3D veľkofilmu priamo v ich hlavách.

 

Píšem aj články do rôznych českých a slovenských ekologických časopisov.